alltrending-24htrending-weektrending-monthtrending-year

Wiadomości o kryptowalutach

Dwa adresy kupiły 2 600 ETH (~5,16 mln USD), podnosząc średni koszt do 2 496 USD

18 lutego analityk on-chain Ai poinformował, że dwa adresy Ethereum, które pierwotnie otworzyły pozycje 14 stycznia przy średnim kursie wejścia 3 327 USD za ETH, dokupiły krótko przed raportem dodatkowe 2 600 ETH (około 5,16 mln USD). Oba adresy łącznie posiadają teraz 4 200 ETH i mają nową średnią cenę nabycia 2 496,38 USD za ETH. Przy użyciu cytowanej ceny 1 985,19 USD w momencie zakupu, łączne pozycje wykazują niezrealizowaną stratę około 2,13 mln USD. Wcześniejsze raporty Ai (dane wrz.–gru.) odnotowały inne skoncentrowane zakupy dokonywane przez pojedyncze adresy, które zgromadziły tysiące ETH po wyższych średnich cenach, co sugeruje zdyscyplinowaną akumulację przez dużych posiadaczy, a nie jednorazowe spekulacyjne zakłady. Aktualizacja z 18 lutego nie ujawniała właścicieli i przedstawiła dane jako informację rynkową, a nie poradę inwestycyjną. Traderzy powinni obserwować implikacje dla płynności ETH i krótkoterminowej dynamiki cen: skoncentrowana akumulacja wielorybów może zawęzić dostępne podaż i zwiększyć zmienność wokół kluczowych poziomów wsparcia/oporu. Główne słowa kluczowe: Ethereum, akumulacja ETH, aktywność wielorybów; słowa kluczowe drugorzędne: analiza on-chain, popyt dużych posiadaczy, płynność.
Neutral
EthereumETH accumulationOn-chain analyticsWhale activityMarket signals

Strategia kupuje 2 486 BTC za 168,4 mln USD; zasoby osiągają 717 131 BTC z niezrealizowaną stratą 5,76 mld USD

Spółka notowana na giełdzie Strategy zakupiła 2 486 BTC w okresie 9–16 lutego 2026 r., wydając około 168,4 mln USD przy średniej cenie około 67 710 USD za monetę. Środki pochodziły z jej programu akcji ATM (at-the-market). Zakup zwiększa całkowite zasoby bitcoina Strategy do 717 131 BTC, nabytych za około 54,52 mld USD, ze średnim kosztem nabycia bliskim 76 027 USD za BTC. Ponieważ ceny spot pozostają poniżej tej średniej, skarbiec wykazuje szacunkową niezrealizowaną stratę w wysokości około 5,756 mld USD. Strategy nadal korzysta z ofert ATM, aby pozyskiwać kapitał na cykliczne gromadzenie bitcoinów, wzmacniając swoją pozycję jako największego korporacyjnego posiadacza bitcoina i czyniąc firmę bardziej wrażliwą na wahania ceny BTC. Dla traderów aktualizacja sygnalizuje dalszy popyt instytucjonalny i stabilne gromadzenie na obecnych poziomach, ale także podkreśla podwyższoną zmienność spowodowaną skarbcem i ryzyko spadku, podczas gdy firma ponosi znaczne niezrealizowane straty.
Neutral
StrategyBTCBitcoin accumulationATM offeringInstitutional holdings

RBNZ wstrzymuje oczekiwane obniżki stóp, gdy gubernator Breman staje w obliczu utrzymującej się inflacji

Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ), pod nową gubernator Sarah Breman, zasugerował przerwę w wcześniej oczekiwanym cyklu łagodzenia stóp procentowych w 2025 r. po świeżych danych pokazujących, że inflacja pozostaje powyżej celu. Ostatnie publikacje wykazały, że CPI i miary bazowe są powyżej pasma docelowego 1–3%, warunki na rynku pracy są napięte (bezrobocie ~4,1%) i występują presje płacowe. Komitet Polityki Pieniężnej stwierdził, że inflacja usług i inflacja niemetalowa (non-tradable) są trwałymi czynnikami napędzającymi, a przedwczesne łagodzenie ryzykuje odkotwiczeniem oczekiwań. RBNZ przyjmie podejście spotkanie po spotkaniu, zależne od danych, zamiast wcześniej ustalonego harmonogramu cięć i teraz oczekuje, że inflacja wróci do celu później niż wcześniej sądzono. Reakcja rynku była natychmiastowa: handlowcy przesunęli oczekiwane pierwsze cięcia OCR, NZD się umocnił, a posiadacze kredytów hipotecznych staną przed dłuższym okresem wysokich kosztów obsługi długu, a inwestycje przedsiębiorstw mogą zostać opóźnione. Dla traderów kryptowalut kluczowe implikacje to: (1) silniejszy NZD i wyższe stopy krótkoterminowe mogą ograniczyć globalny apetyt na ryzyko, wywierając presję na aktywa ryzykowne, w tym główne kryptowaluty; (2) opóźnienie łagodzenia polityki zmniejsza krótkoterminowy argument za przepływami wrażliwymi na stopy i poszukującymi zysków do krypto; oraz (3) kluczowe nadchodzące dane — CPI, raporty płacowe, Stanowiska Polityki Monetarnej RBNZ — będą determinować kierunek NZD i sentyment ryzyka. Główne słowa kluczowe: RBNZ, inflacja, OCR, dolar nowozelandzki, stopy procentowe. Słowa semantyczne: CPI, trimmed mean, wzrost płac, inflacja usług, polityka monetarna, reakcja rynku. Traderzy powinni monitorować odczyty CPI, dane rynku pracy i ruchy NZD, aby dostosować ekspozycję na pozycje krypto wrażliwe na stopy procentowe.
Bearish
RBNZinflationinterest ratesNew Zealand dollarmonetary policy

SBI zaprzecza posiadaniu 10 mld USD w XRP; twierdzi, że 9% udziału w Ripple warte ~4 mld USD

SBI Holdings zdementowało wirusowe twierdzenia w mediach społecznościowych, jakoby posiadało 10 miliardów dolarów w tokenach XRP, wyjaśniając, że ich ekspozycja wobec Ripple to udział kapitałowy, a nie skarbiec tokenów. CEO Yoshitaka Kitao powiedział, że SBI nie przechowuje ani nie utrzymuje rezerwy XRP o wartości 10 mld USD, ponieważ bezpośrednie posiadanie tokenów na taką skalę spowodowałoby nieakceptowalną zmienność bilansu. Zamiast tego SBI posiada około 9% udziałów Ripple Labs, co prywatne wyceny przekraczające 50 mld USD sugerują, że jest warte około 4–4,5 mld USD — wartość kapitałowa przedsiębiorstwa, a nie płynny XRP. Wyjaśnienie nastąpiło po anonimowych spekulacjach online i zmniejsza zamieszanie na rynku między przechowywaniem tokenów a inwestycją korporacyjną. SBI utrzymuje także długoterminowe partnerstwo strategiczne z Ripple (od 2016), wspiera instytucjonalną ekspansję Ripple w Azji, posiada inne aktywa związane z kryptowalutami (w tym Coinhako) i bierze udział w szerszych inicjatywach skarbcowych i tokenizacji Ripple — w tym w niedawnej współpracy z Aviva Investors nad badaniem tokenizowanych funduszy na XRP Ledger (XRPL). Dla traderów kluczowe wnioski są takie: to ekspozycja kapitałowa (wpływająca na wycenę korporacyjną SBI i sentyment inwestorów), a nie bezpośredni wpływ na podaż XRP (który wpłynąłby na płynność i zmienność cen); ogłoszenie powinno zatem mieć ograniczoną natychmiastową presję spadkową na krążącą podaż XRP, ale może nadal wpłynąć na percepcję rynku dotyczącej wsparcia instytucjonalnego dla Ripple i długoterminowej dynamiki popytu.
Neutral
SBI HoldingsRippleXRP LedgerTokenizationInstitutional investment

17 amerykańskich startupów AI zebrało ponad 100 mln USD w sty–lut 2026; mega rundy sygnalizują silny apetyt inwestorów

Siedemnaście działających w USA startupów AI zamknęło rundy finansowania na 100 mln USD lub więcej w okresie styczeń–luty 2026, kontynuując duże zainteresowanie inwestorów obserwowane w 2025 r. Główne ujawnione transakcje obejmują serię G Anthropic za 30 mld USD (wycena 380 mld), serię E xAI za 20 mld USD, serię D ElevenLabs za 500 mln USD (wycena 11 mld), serię E Runway za 315 mln USD (wycena 5,3 mld), rundę infrastrukturalną Baseten za 300 mln USD (wycena 5 mld) oraz finansowanie Fundamental za 255 mln USD (wycena 1,4 mld). Finansowanie koncentrowało się na infrastrukturze AI, narzędziach dla przedsiębiorstw/deweloperów, generatywnych mediach, robotyce i AI w ochronie zdrowia. Zaobserwowane trendy: więcej rund o dziewięciu cyfrach na wcześniejszych etapach (seed/Series A), zwiększone strategiczne zaangażowanie korporacji (Nvidia, Salesforce Ventures i inni gracze chmury/obliczeń) oraz koncentracja geograficzna w Dolinie Krzemowej z wyspecjalizowanymi klastrami na północnym wschodzie. Fala ta podnosi wyceny i wydłuża runway dla badań i rozwoju wymagających dużej mocy obliczeniowej, ale rodzi pytania o trwałość i ryzyko wyjścia, jeśli wdrożenia produktów lub przychody będą opóźnione. Dla traderów crypto napływ ten sygnalizuje utrzymujące się zaufanie instytucjonalne do infrastruktury AI i stosów przyspieszanych przez chmurę — sektory, które mogą wspierać akcje oraz projekty/tokenu crypto powiązane z zdecentralizowanymi obliczeniami, przechowywaniem lub platformami AI. Krótkoterminowe skutki mogą obejmować zwiększoną aktywność M&A i pozytywny sentyment ryzyka dla powiązanych aktywów; długoterminowo podwyższone mnożniki wycen i konkurencja o talenty mogą stworzyć ryzyko spadkowe, jeśli monetyzacja utknie. (Główne słowo kluczowe: AI funding; słowa kluczowe wtórne: AI startups funding, AI infrastructure funding.)
Bullish
AI fundingAI startupsVenture capitalAI infrastructureEnterprise AI

CPI Kanada styczeń 2025: Inflacja 3,2%, podczas gdy koszty mieszkania utrzymują stopy wyżej przez dłużej

Statistics Canada podało, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) za styczeń 2025 wzrósł o 3,2% r/r, spadając z 3,4% w grudniu, lecz nadal powyżej celu Banku Kanady wynoszącego 2%. Inflacja bazowa (CPI‑trim i CPI‑median) średnio wyniosła 3,4%, a roczna inflacja skalkulowana na trzy miesiące wzrosła do 3,8%, co sygnalizuje utrzymujące się presje bazowe. Głównym czynnikiem był sektor mieszkaniowy — koszty mieszkaniowe wzrosły o 6,2% r/r, przyczyniając się w przybliżeniu 1,8 pkt proc. do inflacji ogólnej; koszty odsetek od kredytów hipotecznych skoczyły o 28,3% r/r, a czynsze wzrosły o 7,8% (Vancouver 9,2%, Toronto 8,7%). Inflacja żywności złagodniała do 4,8%, a energia spadła o 1,2% (benzyna −3,4%), podczas gdy inflacja usług pozostała wysoka na poziomie 4,1%. Utrzymywały się różnice regionalne — prowincje atlantyckie odnotowały wyższą inflację niż zachód kraju. Rynki zareagowały szybko: rentowności obligacji rządowych wzrosły, a dolar kanadyjski umocnił się, gdy traderzy przesunęli oczekiwania co do cięć stóp Banku Kanady — z zakładów na złagodzenie w kwietniu do konsensusu na połowę 2025 r. lub później. Ekonomiści i byli urzędnicy BoC ostrzegali, że uporczywa inflacja usług i mieszkalnictwa wraz z napiętym rynkiem pracy czynią wczesne cięcia mało prawdopodobnymi. Raport sugeruje dłuższy okres restrykcyjnej polityki i wyższe stopy przez dłuższy czas. Implkacje dla traderów kryptowalut: odczyt CPI zwiększa wrażliwość między rynkami długu, FX i aktywami ryzykownymi, w tym kryptowalutami. Wyższe rentowności i mocniejszy CAD historycznie wywierają presję na aktywa typu risk‑on. Spodziewaj się zwiększonej zmienności wokół komunikatów BoC (szczególnie data polityczna 5 marca) oraz mniejszego prawdopodobieństwa wczesnych cięć stóp, co może obciążać pozycje kryptowalutowe wrażliwe na wzrost. Traderzy powinni monitorować rentowności, wskazówki BoC, siłę CAD oraz CPI USA / sygnały Fed pod kątem efektów międzyrynkowych na BTC, ETH i inne aktywa ryzykowne.
Bearish
Canada CPIInflationBank of CanadaMonetary PolicyShelter Costs

MicroStrategy zwiększa zakupy BTC poprzez emisje akcji/preferowanych akcji, gdy pozycja o wartości 48 mld USD przechodzi na stratę

MicroStrategy kontynuowała agresywne akumulowanie Bitcoina, dokonując dużego zakupu 2 500 BTC (~168 mln USD), co podniosło jej łączne posiadania do około 717 100 BTC (≈48 mld USD przy ~67 tys. $/BTC). Zakup został sfinansowany emisją akcji zwykłych o wartości 90,5 mln USD oraz sprzedażą 78,5 mln USD zmiennoprocentowych akcji uprzywilejowanych (STRC), które wypłacają roczną dywidendę na poziomie ~11,25%. Firma wykorzystywała instrumenty kapitałowe i uprzywilejowane, by przyspieszyć zakupy przez cały rok — w styczniu odpowiadała za około 93% zakupów BTC dokonywanych przez spółki notowane publicznie (40 150 BTC). Do dziś MicroStrategy wydała około 54,5 mld USD na nabycie Bitcoina i jest mniej więcej 12% pod wodą na swojej pozycji (≈3,6 mld USD niezrealizowanej straty) po spadku BTC z październikowych szczytów. Utrzymują się obawy dotyczące dźwigni finansowej: MicroStrategy zamierza "equitize" około 8,2 mld USD długu konwertowalnego w ciągu następnych 3–6 lat zamiast spłacać go gotówką. Uwagi CEO Michaela Saylora o refinansowaniu w przypadku poważnego załamania zwróciły uwagę i zaogniły debatę o odporności firmy. Rynki predykcyjne przypisują mierzalne prawdopodobieństwo, że MicroStrategy może sprzedać BTC w tym roku. Dla traderów: ta historia podkreśla skoncentrowany popyt korporacyjny od jednego dużego nabywcy, trwające emisje kapitału związane z produktami akcyjnymi i uprzywilejowanymi, które mogą wpływać na płynność, wrażliwość bilansu na wahania ceny BTC oraz zmienność wywoływaną zdarzeniami (wyniki, emisje kapitałowe, komentarze CEO i nagłówki napędzane mediami społecznościowymi). Słowa kluczowe SEO: MicroStrategy, Bitcoin, BTC, akcje uprzywilejowane, dług konwertowalny.
Neutral
MicroStrategyBitcoinCorporate Bitcoin BuyingPreferred SharesConvertible Debt

Monero spada z szczytu 800$ do testu 300$, gdy delistingi regulacyjne i kontrakty perpetual wywołują zmienność

Monero (XMR) wzrosło do intradayowego szczytu w połowie stycznia 2026 około $799 na fali popytu na prywatność domyślną, zainteresowania instytucjonalnego i uruchomienia perpetual swapów XMR/USDC. Rajd przebił XMR przez długoterminowy opór, napędzany aktualizacjami protokołu (mapa drogowa FCMP++/Seraphis), rosnącą płynnością non‑custodial i retoryką polityczną przedstawiającą prywatność jako prawo. W przeciągu tygodni presja regulacyjna — w szczególności propozycje UE i USA oraz działania zgodności ze strony giełd — skłoniła duże scentralizowane platformy do delistowania par XMR. To wywołało silne likwidacje i szybkie cofnięcie: XMR spadł o około 50–57% do niskich ~$300 do połowy lutego, z krótkoterminowym momentum w stanie wyprzedania (RSI ~33) i natychmiastowymi poziomami technicznymi: opór ~ $387 (200‑dniowa EMA) oraz wsparcie ~ $302 (Fib 78,6%) i makro‑dno około $231. Nowe instrumenty pochodne (permissionless perpetuals XMR/USDC do 5x) przywróciły alternatywny kanał do odkrywania ceny i hedgingu, zwiększając zdecentralizowaną płynność, ale także wzmacniając zmienność poprzez przepływy z dźwignią. Aktywność on‑chain pozostała odporna mimo przerzedzenia płynności na giełdach scentralizowanych; zdecentralizowane swapy i routing OTC podobno obsłużyły duże wolumeny. Traderzy powinni oczekiwać zwiększonej zmienności: krótkoterminowe ryzyko spadku jeśli XMR zdecydowanie przebije dzienne zamknięcia poniżej $300 (celując w dno $230) oraz możliwe ponowne testowanie $450–$500 później w 2026 jeśli utrzyma się powyżej $300. Kluczowe wnioski dla traderów: fundamenty prywatności domyślnej i nadchodzące aktualizacje są czynnikami byczymi, ale regulacyjne delistingi i dźwigniowe instrumenty pochodne tworzą ostre ryzyko zdarzeń i szybkie szoki płynności. Słowa kluczowe: Monero, cena XMR, privacy coin, delistingi regulacyjne, perpetual swaps.
Bearish
MoneroXMRprivacy coinsregulationprice analysis

Aktywność on‑chain Monero utrzymuje się po masowych delistowaniach na giełdach; zidentyfikowano ryzyka węzłów‑szpiegów sieci

TRM Labs stwierdza, że aktywność on‑chain Monero (XMR) utrzymywała się powyżej poziomów sprzed 2022 roku w latach 2024–2025 pomimo masowych delistingów na głównych giełdach (73 giełdy w 2025 r. w tym Binance, Coinbase, Kraken, OKX, Huobi i Bitstamp). XMR wykazuje podwyższone wolumeny transakcji i zrealizowaną zmienność — 30‑dniowa zrealizowana zmienność jest około 2,5× większa niż BTC i ETH — co wskazuje na zaangażowaną bazę użytkowników poszukujących prywatności, a nie przypadkowych traderów. TRM raportuje, że niemal 48% nowych darknetowych rynków uruchomionych w 2025 r. akceptuje wyłącznie XMR, co odzwierciedla silniejsze zapotrzebowanie na nietracalne płatności, ponieważ bitcoin i stablecoiny podlegają zwiększonemu śledzeniu i kontrolom emitentów. Aktorzy ransomware coraz częściej żądają Monero i czasem zachęcają do płatności w XMR, jednak większość rzeczywistych wypłat okupu nadal jest regulowana w bitcoinie z powodu płynności i łatwiejszej konwersji. Na warstwie sieciowej TRM i współpracujący akademicy wykryli niestandardowe zachowania u około 14–15% peerów P2P Monero — anomalie w zachowaniu relay, w timingach wiadomości i koncentracji infrastruktury — co może osłabić założenia o prywatności na poziomie sieci, choć kryptografia protokołu Monero pozostaje nienaruszona. W odpowiedzi deweloperzy Monero wydali aktualizację Fluorine Fermi (v0.18.4.3) w październiku 2025 r., aby poprawić wybór peerów i kierować portfele z dala od podejrzanych „spy nodes”. Kluczowe wnioski dla traderów: delistingi nie zniszczyły popytu, ale ograniczyły płynność, co wspiera wyższą zmienność i cieńsze księgi zleceń; użytkowanie ukierunkowane na prywatność (w tym popyt darknet) podtrzymuje aktywność bazową, ale ogranicza konwertowalność do głównego nurtu; ryzyka nadzoru na warstwie sieci i aktualizacje oprogramowania mogą wpłynąć na zaufanie użytkowników i oczekiwania prywatności na poziomie węzła. Słowa kluczowe: Monero, XMR, privacy coin, delisting, spy nodes, darknet markets, Fluorine Fermi, TRM Labs.
Neutral
MoneroXMRprivacy coindarknet marketsTRM Labs

Agant: brytyjskie prawo dotyczące kryptowalut prawdopodobnie opóźnione do 2027; stablecoin GBPA skierowany do użytku instytucjonalnego

Andrew MacKenzie, CEO Agant, mówi, że brytyjskie prawo dotyczące kryptowalut zmierza w dobrym kierunku, ale prawdopodobnie nie wejdzie w pełni w życie przed 2027 rokiem, co tworzy wieloletnią niepewność regulacyjną. Parlament może w tym roku przyjąć kompleksowe przepisy obejmujące stablecoiny i szerszą działalność kryptowalutową, jednak wdrożenie i zasady operacyjne prawdopodobnie się opóźnią. To opóźnienie kontrastuje z innymi jurysdykcjami — MiCA w UE jest już operacyjne (czerwiec 2024), ustawa o usługach płatniczych w Singapurze oraz ramy prawne ZEA — które już zapewniają uczestnikom rynku jaśniejsze i szybsze ścieżki. Agant ukończył rejestrację w FCA i planuje wyemitować GBPA, w pełni zabezpieczonego funtem stablecoina przeznaczonego do płatności instytucjonalnych, rozliczeń i infrastruktury tokenizowanych aktywów. Firma pozycjonuje GBPA dla kontrahentów instytucjonalnych, a nie użytkowników detalicznych. Badania branżowe i eksperci pokazują, że jasność regulacyjna jest kluczowym czynnikiem dla firm rozszerzających działalność w Wielkiej Brytanii; przedłużająca się niepewność grozi skierowaniem inwestycji, płynności i startupów do szybszych jurysdykcji. Dla traderów oznacza to możliwe opóźnienia we wdrażaniu przez instytucje stablecoinów skoncentrowanych na Wielkiej Brytanii i powiązanych produktów, możliwą migrację płynności do innych hubów oraz wolniejszy rozwój brytyjskich rynków kryptowalut — czynniki, które mogą obciążyć popyt na instrumenty krypto powiązane z funtem w krótkim i średnim terminie.
Bearish
UK crypto regulationstablecoinGBPAFCA registrationinstitutional crypto

ZeroLend zamyka działalność po trzech latach; wypłaty otwarte, a poszkodowani przez LBTC otrzymają zwroty na LINEA

ZeroLend, wielołańcuchowy protokół pożyczkowy DeFi uruchomiony w 2022 roku, ogłosił całkowite zamknięcie po trzech latach spadku aktywności i narastających nacisków operacyjnych. Zespół ustawił wskaźniki loan-to-value (LTV) na 0% na większości rynków, by zatrzymać nowe pożyczki, jednocześnie umożliwiając pożyczkobiorcom spłatę i wycofanie zabezpieczeń. Kluczowe przyczyny wygaszania działalności to poważne straty płynności na Manta Network (MANTA), Zircuit (ZRC) i X Layer (XLAYER), wycofanie krytycznego dostawcy oracle cenowego, bardzo niskie marże pożyczkowe oraz rosnące koszty bezpieczeństwa po wcześniejszych exploitach. Protokół utrzyma podstawową infrastrukturę podczas wygaszania, będzie aktualizować smart kontrakty według harmonogramu, aby uwalniać aktywa zablokowane na łańcuchach o niskiej płynności, wydłuży okna wypłat i uruchomi wzmocniony monitoring bezpieczeństwa. ZeroLend zobowiązał się do częściowego zadośćuczynienia ofiarom exploita LBTC z zeszłego roku na Base, finansowanego z przydziału tokenów Linea (LINEA); dotknięci użytkownicy proszeni są o kontakt z supportem. Traderzy powinni monitorować krótkoterminowe przepływy tokenów wynikające ze zwrotów LINEA i dużych wypłat, obserwować koncentrację aktywów na platformach o głębszej płynności oraz brać pod uwagę podwyższone ryzyko kontrahenta i oracle przy handlu aktywami wcześniej dostarczonymi do ZeroLend.
Bearish
DeFiLendingProtocol ShutdownLiquiditySecurity

Paradygmat: Kopanie Bitcoina to elastyczne obciążenie sieci; AI napędza przekształcenia — Ocenić za pomocą sygnałów rynkowych

Badacze z Paradigm twierdzą, że wydobycie Bitcoina (BTC) powinno być traktowane jako elastyczny, wrażliwy na cenę konsument energii elektrycznej w szerszych rynkach energetycznych, a nie jako stały, marnotrawny odpływ. Analitycy Justin Slaughter i Veronica Irwin krytykują powszechne założenia modelowania — takie jak metryki energii na transakcję oraz pomysł, że górnicy działają niezależnie od rentowności — i zauważają, że obecnie wydobycie zużywa około 0,23% energii światowej i odpowiada za około 0,08% globalnych emisji CO2. Paradigm podkreśla, że górnicy reagują na sygnały cenowe energii i warunki sieci: mogą zwiększać skalę w okresach nadmiaru lub poza szczytem i ograniczać w warunkach przeciążenia sieci, działając jak inne elastyczne obciążenia przemysłowe. Raport zwraca też uwagę na zmianę infrastruktury — niektórzy publiczni górnicy (Hut 8, HIVE Digital, Marathon Digital/MARA, TeraWulf, IREN) przekierowują moce na zadania AI o wyższej marży, zmieniając profile popytu i zwiększając konkurencję o energię. Paradigm wzywa decydentów do oceniania wydobycia Bitcoina w kontekście ekonomii sieci, reakcji na popyt i sygnałów cen hurtowych, zamiast upraszczających porównań środowiskowych. Dla traderów: notatka zawiera analizę techniczną BTC — cena około $68,5k, trend spadkowy z RSI poniżej neutralnego oraz wsparcia około $65,5k i $60k — i sygnalizuje, że rosnący popyt na moce centrów danych ze strony AI może przearanżować wykorzystanie energii i ograniczyć potencjał wzrostu wydobycia w niektórych regionach.
Neutral
BitcoinBitcoin MiningAI WorkloadsEnergy MarketsMining Flexibility

Tokenizacja RWA na Solanie osiąga 1,66 mld USD w miarę wzrostu aktywności instytucjonalnej on‑chain

Ekosystem tokenizowanych aktywów realnego świata (RWA) na Solanie osiągnął rekordową wartość on‑chain 1,66 mld USD na dzień 15–16 lutego 2026 r., co oznacza wzrost o 42% w porównaniu do poprzednich 30 dni. Wzrost ten zwiększył udział Solany w globalnym rynku RWA do około 6,64%, przy 30‑dniowym wolumenie transakcji RWA wynoszącym 1,89 mld USD, a liczba posiadaczy RWA wzrosła o 112% do 286 011. Głównymi czynnikami są nowe protokoły skoncentrowane na płynności, takie jak Multiliquid i Metalayer — oferujące funkcje natychmiastowego wykupu — oraz zwiększona aktywność w rozliczeniach instytucjonalnych na Solanie. On‑chain wskaźniki rynkowe wykazały utrzymującą się dominację popytu w przepływach spot i futures, a metryki sieciowe (płynność, udział w handlu, wykorzystanie do rozliczeń) pozostały solidne pomimo niższego kursu SOL od początku roku. Kamień milowy sygnalizuje większą użyteczność instytucjonalną przestrzeni blokowej Solany i potencjał stabilniejszego popytu w długim terminie, lecz analitycy ostrzegają, że mało prawdopodobne, aby wywołało to natychmiastowy skok ceny SOL bez potwierdzonej, trwałej przewagi kupujących. Artykuły odnotowują też równoległy wzrost tokenizacji RWA na Ethereum i projektach skalujących, takich jak Bitcoin Hyper, przedstawiając tokenizowane finanse jako trend cross‑chain. Kluczowe dane: 1,66 mld $ tokenizowana wartość (ATH); +42% wzrost miesiąc do miesiąca; 286 011 posiadaczy (+112%); 1,89 mld $ 30‑dniowy wolumen RWA; Solana ≈6,64% z szacowanego globalnego rynku RWA o wartości 296,5 mld $.
Neutral
SolanaRWAtokenizationinstitutional adoptionon-chain liquidity

X Elona Muska doda handel kryptowalutami i akcjami w aplikacji za pośrednictwem 'X Money'

Platforma społecznościowa X Elona Muska wprowadza X Money — funkcję handlu i płatności w aplikacji, która pozwoli użytkownikom na handel kryptowalutami i akcjami bezpośrednio z osi czasu przy użyciu „Smart Cashtags” (klikalne tickery, np. $BTC czy $TSLA). Szef produktu X, Nikita Bier, potwierdził, że transakcje będą kierowane do giełd partnerskich w celu wykonania — X nie będzie działać jako broker. Firma uzyskała licencje nadawcy pieniędzy w kilku stanach USA i zakończyła testy wewnętrzne; zewnętrzne beta dla wybranych użytkowników spodziewane jest w ciągu jednego‑dwóch miesięcy. Plany uruchomienia obejmują aktualizacje polityki antyspamowej i API, aby powstrzymać nękanie oparte na tokenach i niekonsensualne pule opłat. Lista obsługiwanych aktywów nie została jeszcze sfinalizowana, choć powszechnie spekuluje się o memecoinach, takich jak DOGE. Osadzenie handlu w kanale społecznościowym może obniżyć barierę wejścia dla detalicznych inwestorów, zwiększyć wolumen handlu i zaangażowanie na platformie oraz zaostrzyć konkurencję z samodzielnymi giełdami. Analitycy wskazują na znaczny potencjał przychodów, jeśli X przechwyci część przepływów transakcyjnych, ale zauważają, że X będzie zależeć od partnerów w zakresie realizacji zleceń, powiernictwa i rozliczeń — co rodzi kwestie regulacyjne, powiernicze i zgodności. Traderzy powinni obserwować listy obsługiwanych aktywów, giełdy partnerskie, struktury opłat i umowy powiernicze, ponieważ te czynniki zadecydują o płynności, jakości wykonania i krótkoterminowym wpływie na rynek.
Bullish
X Moneyin-app tradingSmart Cashtagscrypto tradingDOGE

Rosja dąży do szybszych zasad dotyczących kryptowalut po wykryciu rocznych przepływów w wysokości ₽129 mld

Ministerstwo Finansów i bank centralny Rosji informują, że obrót kryptowalutami przekracza 50 miliardów rubli (~640–650 mln USD) dziennie — czyli około 10–11 bilionów rubli (~129 mld USD) rocznie — przy czym wiele transakcji odbywa się poza kanałami regulowanymi. Wiceminister finansów Ivan Chebeskov podał, że miliony Rosjan korzystają z kryptowalut do handlu i oszczędzania i wezwał do szybszego przyjęcia zasad, aby te duże, nieprzejrzyste przepływy objąć nadzorem. Władze planują przedłożyć projekt ustawy do Dumy Państwowej w marcu i dążą do jego uchwalenia w sesji wiosennej 2026 r. Proponowane środki skierowałyby większość aktywności przez licencjonowane giełdy i brokerów, wprowadziłyby klasy inwestorów (kwalifikowani vs niekwalifikowani) z rocznym limitem dla inwestorów niekwalifikowanych, wykluczyłyby monety prywatności z dozwolonych aktywów i rozszerzyłyby monitoring oraz przejrzystość. Urzędnicy przedstawiają regulacje jako krok w zarządzaniu ryzykiem i odpowiedź na obawy dotyczące obchodzenia sankcji oraz stabilności finansowej. Dla traderów: należy oczekiwać zwiększonego nadzoru on‑chain, możliwych utrudnień przy on‑ i off‑rampach podczas wdrożenia, niższej płynności na nielicencjonowanych platformach oraz długoterminowego przesunięcia przepływów w kierunku regulowanych rosyjskich podmiotów.
Neutral
RussiaCrypto regulationBitcoinExchangesInvestor limits

Tomasz Stańczak rezygnuje ze stanowiska współdyrektora wykonawczego Fundacji Ethereum; Bastian Aue pełni obowiązki tymczasowo

Tomasz Stańczak ustąpi ze stanowiska współdyrektora wykonawczego Ethereum Foundation pod koniec lutego 2026 r. Bastian Aue pełnić będzie funkcję tymczasowego współdyrektora wykonawczego razem z Hsiao‑Wei Wang. Stańczak, powołany w 2025 r. podczas reorganizacji EF mającej na celu poprawę realizacji, przejrzystości i dyscypliny skarbu, skupił się w krótkim okresie na koordynacji Layer‑2, fragmentacji, bezpieczeństwie i wyrównaniu między ekosystemami, zwołując ponad 20 zespołów Layer‑2 i posuwając naprzód plan „LEAN Ethereum” na 2026 r. Powiedział, że jest zadowolony z postępów — jaśniejsze roadmappy, lepsze podejmowanie decyzji wewnętrznych i silniejsze zaangażowanie instytucjonalne — i planuje rozpocząć nowy projekt w marcu 2026 r. Liderzy społeczności, w tym Vitalik Buterin i Danny Ryan, pochwalili wkład Stańczaka i przyjęli Aue z aprobatą. Aue, który wcześniej zarządzał grantami i operacjami, przedstawiany jest jako stabilizująca ręka instytucjonalna, która będzie podtrzymywać podstawowe zasady Ethereum, takie jak odporność na cenzurę, rozwój open source, prywatność i bezpieczeństwo. Przejście jest przedstawiane jako ciągłość, a nie zakłócenie, przed nadchodzącymi pracami nad protokołem (w tym ulepszeniami wzmacniającymi protokół). Dla traderów: zmiana sygnalizuje ciągłość zarządzania wewnętrznego i jest mało prawdopodobne, by w krótkim terminie istotnie zmieniła fundamenty ETH, choć rynki powinny obserwować wszelkie przesunięcia w priorytetach finansowania, postawie bezpieczeństwa lub tempie roadmapy, które mogłyby wpłynąć na impet deweloperów i długoterminową wartość sieci.
Neutral
Ethereum FoundationLeadership changeLayer 2ScalingInstitutional adoption

Wieloryb Ethereum przenosi 543 mln USD na Binance, zwiększając ryzyko krótkoterminowej presji sprzedażowej

Wyróżniający się „wieloryb” Ethereum zidentyfikowany on‑chain jako „Garrett Jin” przelał 261 024 ETH (≈543 mln USD) na Binance w trzech transzach w dniach 14–15 lutego 2026. To kolejny duży przepływ, który zwiększa krótkoterminową płynność i ryzyko presji sprzedażowej, podczas gdy ETH handluje poniżej 2 000 USD po niedawnym spadku z ponad 2 800 USD. Wskaźniki on‑chain i spadający open interest w instrumentach pochodnych wskazują na de‑risking; analiza techniczna pokazuje formację bearish pennant na wykresach dziennych, z natychmiastowym wsparciem ok. 1 950 USD i zmierzonym celem spadkowym około 1 550 USD (≈spadek o 20%) jeśli to wsparcie zostanie przełamane. Wcześniejsze raporty odnotowały podobne duże transfery (112 894–100 000 ETH) na Binance w grudniu 2025, kiedy ETH było blisko 3 000 USD; te przepływy zbiegły się ze wzrostem rezerw ETH na giełdach i formacją trójkąta zstępującego. Analitycy ostrzegają, że depozyty na giełdy nie są definitywnym sygnałem sprzedaży — możliwe opcje to OTC swapy, rebalansowanie marży lub przemieszczenia stakingu — ale utrzymujące się wpływy na Binance i wyższe rezerwy giełd historycznie korelują ze słabszymi fazami cen. Dla traderów: monitorować wpływy na giełdy i rezerwy, dalsze ruchy portfeli, open interest na futures i wydarzenia likwidacyjne; oczekiwać podwyższonej zmienności w okolicy wsparcia 1 950 USD i potencjalnego przyspieszenia w kierunku 1 550 USD jeśli Binance zacznie sprzedawać lub rozplątywane będą pozycje dźwigniowe.
Bearish
EthereumWhale TransferBinanceMarket RiskOn‑Chain Analysis

Bitcoin zmierza ku najgorszemu pierwszemu kwartałowi od 2018 roku w miarę odpływu środków z ETF-ów i wzrostu zmienności

Bitcoin spadł od początku roku o ponad 22%, handlując w pobliżu 68 000 USD po rozpoczęciu 2026 roku w okolicach 87 700 USD i zmierza do najsłabszego pierwszego kwartału od 2018 r. Ostatnie spotowe ETFy BTC odnotowały w tym miesiącu około 678 mln USD odpływów netto, z jednodniowymi wykupami powyżej 400 mln USD, zmniejszając aktywa ETF do około 87 mld USD; analitycy twierdzą, że wykupy z ETF przekształcają się w sprzedaż spot, dodając bezpośrednią presję spadkową. Rynki opcji wykazują zwiększoną ostrożność — implied volatility na poziomie 53,9 leży powyżej 92% poziomów z ostatniego roku i ~12% powyżej średniej z 20 dni — podczas gdy wolumeny futures i przepływy opcji ETF są obserwowane pod kątem sygnałów płynności. Wcześniejsze omówienia techniczne wskazywały na tendencję spadkową (RSI ≈35,5 blisko wyprzedania, cena poniżej EMA20), z kluczowym wsparciem między 60 000–65 118 USD i oporami w okolicach 68 876–73 253 USD. Ether również jest słaby, spadł około 34,3% w I kwartale jak dotąd. Metryki on-chain, takie jak MVRV, uspokoiły się do bardziej normalnych poziomów, co niektórzy analitycy interpretują jako reset wyceny, a nie załamanie strukturalne. Ryzyka krótkoterminowe są podwyższone z powodu odpływów instytucjonalnych i wyższej zmienności, podczas gdy kilku analityków uważa, że długoterminowa struktura techniczna pozostaje nienaruszona. Traderzy powinni monitorować przepływy ETF, open interest i wolumeny futures, skew i implied volatility opcji, poziomy RSI/EMA oraz strefę wsparcia 60k–65k USD dla potencjalnych setupów handlowych. To streszczenie ma charakter informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej.
Bearish
BitcoinETF outflowsVolatilityOptions marketsMVRV

Wieloryb wypłacił 578 BTC z Binance; teraz ma 581 BTC (~39,8 mln USD)

16 lutego on-chain tracker Onchain Lens podał, że duża wieloryba bitcoin wypłaciła 578 BTC (ok. 39,8 mln USD) z Binance, pozostawiając łącznie 581 BTC (~39,8 mln USD). To następuje po wcześniejszych doniesieniach o znaczących transferach poza giełdami dokonywanych przez dużych posiadaczy. Media przedstawiły dane jako informacyjne, nie jako poradę inwestycyjną. Traderzy powinni pamiętać, że dalsze wypływy z głównych giełd zmniejszają rezerwy giełd i mogą zaostrzyć płynność rynku, potencjalnie zwiększając krótkoterminową zmienność w księdze zleceń. Monitoruj metryki rezerw giełd oraz dodatkowe sygnały on-chain — utrzymujące się odpływy mogą wskazywać na rosnący sentyment byczy i długoterminową zmianę w bilansie popytu i podaży BTC. Słowa kluczowe główne: BTC, wypłata wieloryby, Binance, przepływy on-chain; słowa kluczowe wtórne: duży posiadacz, przepływy kryptowalut, płynność rynku.
Bullish
BTCwhale withdrawalBinanceon-chain flowsmarket liquidity

Upbit wyprzedza Binance i Coinbase, gdy Korea Południowa napędza wzrost wolumenu spot XRP

Południowokoreański Upbit wyprzedził Binance i Coinbase pod względem wolumenu obrotu spot XRP w związku ze skoncentrowanym wzrostem popytu lokalnego, który zwiększa krótkoterminową aktywność i płynność. W siedmiodniowym oknie Upbit odnotował około 4,11 mld USD wolumenu spot XRP, z jednodniowym szczytem blisko 529,1 mln USD, według danych giełdy cytowanych przez analityków. Wcześniejsze raporty wskazywały 1,55 mld USD wolumenu XRP w siedem dni na Upbit versus 1,33 mld na Binance i 1,07 mld na Coinbase, podkreślając szybką eskalację skoncentrowaną na rynkach koreańskich. Analitycy zwracają uwagę na ograniczoną podaż w obiegu na XRP Ledger, niezwykle niskie opłaty on-ledger (rzekomy transfer 4,8 mln XRP kosztował ~0,02 $) oraz nasilone akumulacje detaliczne i instytucjonalne w Korei Południowej. Koncentracja przepływów w danym regionie — opisywana przez niektórych obserwatorów jako „zakupy w panice” lub pilna akumulacja — może zwiększyć krótkoterminową zmienność i stworzyć ograniczenia podaży na giełdach. Dla traderów podwyższony wolumen z Upbit i skoncentrowane zakupy regionalne sygnalizują większe krótkoterminowe możliwości i ryzyko: jeśli popyt się utrzyma, może wesprzeć byczy impet XRP; jeśli się odwróci lub zostanie zlikwidowany, może wywołać gwałtowne spadki. Monitoruj wolumeny na poszczególnych giełdach, głębokość księgi zleceń na koreańskich platformach, transfery on-ledger i przepływy transgraniczne, aby uzyskać wskazówki w czasie rzeczywistym.
Bullish
XRPUpbitSpot VolumeSouth KoreaCrypto Adoption

Apollo kupi do 90 mln tokenów MORPHO i nawiąże współpracę na rzecz wsparcia on‑chain pożyczek DeFi

Apollo Global Management podpisała wieloletnią umowę na nabycie do 90 milionów tokenów MORPHO (około 9% z podaży 1 miliarda) w ciągu 48 miesięcy poprzez zakupy na otwartym rynku, transakcje OTC i inne ustalenia, z zastrzeżeniem limitów posiadania i ograniczeń transferu. Galaxy Digital UK jest wyłącznym doradcą finansowym Morpho. Umowa formalizuje strategiczne partnerstwo: Apollo i Morpho będą współpracować w celu wspierania rynków pożyczek on‑chain zbudowanych na protokole Morpho. Niedawna aktywność Apollo w obszarze blockchain — takie jak tokenizowane strategie kredytów prywatnych i wcześniejsze inwestycje w projekty typu PLUME — wpisuje to w szerszy ruch instytucjonalny w kierunku infrastruktury DeFi i tokenizowanego kredytu. Przy obecnych cenach program zakupu jest istotny (w przybliżeniu pułap rzędu kilkuset milionów dolarów, zależnie od ceny rynkowej), a przyszłe posiadane tokeny przez Apollo mogą dać mu wpływ na governance Morpho. Dla traderów kluczowe implikacje to potencjalna presja wzrostowa na popyt na tokeny MORPHO ze strony dużego kupca instytucjonalnego, zmniejszony free float w okresach zakupów oraz długoterminowe ryzyka lub korzyści związane z governance w zależności od sposobu uczestnictwa Apollo. Główne słowa kluczowe: Apollo Global Management, MORPHO, pożyczki DeFi, nabycie tokenów, Galaxy Digital.
Bullish
Apollo Global ManagementMORPHODeFi lendingToken acquisitionGalaxy Digital

Hongkong dąży do zostania centrum aktywów cyfrowych z licencjami na stablecoiny i zasadami kontraktów wieczystych

Regulatorzy w Hongkongu zasygnalizowali odnowione działania mające na celu rozwój ekosystemu aktywów cyfrowych w mieście. Podczas Consensus Hong Kong Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) oraz Hongkoński Urząd Monetarny (HKMA) zaprezentowały plany ram regulujących kontrakty perpetual i poinformowały, że pierwsza partia licencji dla stablecoinów zostanie opublikowana w ciągu miesiąca. Regulatorzy aktywnie angażują uczestników branży, przeprowadzają ankiety wśród firm, by zidentyfikować bariery, i rozważają dostosowanie zasad do różnych klas inwestorów, jednocześnie kontynuując weryfikację wnioskodawców w ramach istniejących procesów zatwierdzania. Uczestnicy rynku i firmy instytucjonalne —w tym zarządzający aktywami i grupy płatnicze— zgłaszali rosnącą adopcję infrastruktury blockchain; prelegenci z Auros, Edge & Node, Swift i Franklin Templeton opisali, że jaśniejsze zasady zwiększają pewność biznesową i przyspieszają realizację projektów blockchain w świecie rzeczywistym. Środki mają na celu przejście od pilotaży do produkcji, przyciągnięcie przepływów instytucjonalnych oraz usprawnienie wejść, takich jak regulowane stablecoiny i produkty perpetual. Traderzy powinni obserwować ogłoszenia licencji, szczegółowe zasady dotyczące kontraktów perpetual oraz ewentualne zróżnicowane wymagania dla inwestorów — to wszystko może zwiększyć płynność i udział instytucji w notowanych w Hongkongu produktach kryptograficznych.
Bullish
Hong KongRegulationStablecoinPerpetual contractsInstitutional adoption

Najlepsze strony z kryptowalutami do zakładów na CS2, Dota 2 i Valorant — Szybkie depozyty, niskie opłaty, rynki na żywo

Przyjazne kryptowalutom zakłady esports rozwinęły się w CS2, Dota 2 i Valorant — platformy oferują natychmiastowe depozyty, niemal natychmiastowe wypłaty, niskie opłaty i szerszy dostęp niż tradycyjne banki. Traderzy powinni zauważyć dwa zbieżne trendy z wcześniejszych i późniejszych raportów: (1) stablecoiny i szybkie łańcuchy coraz częściej są wybieranymi ścieżkami do zakładów na żywo — USDT dla stabilności, Solana dla prędkości — podczas gdy BTC i ETH pozostają ważne dla kompatybilności; (2) wybór platformy ma znaczenie dla głębokości rynku live, szybkości rozliczeń i przejrzystości wypłat. Polecane serwisy to m.in. Dexsport (najlepszy ogólnie pod względem anonimowości, multi-chain i przejrzystości on-chain), Thunderpick (esports-first z głębokimi rynkami live i zintegrowanymi livestreamami), Cloudbet (wysokie limity dla profesjonalnych graczy), Boomerang.bet (hojne bonusy i wsparcie multi-walutowe), Vave (płynne UI mobilne/live) oraz inni specjaliści kładący nacisk na wsparcie USDT. Popularne rynki esports to pistol rounds, zwycięzcy map i sumy rund dla CS2; First Roshan, sumy zabójstw i czas trwania mapy dla Dota 2; oraz props spike/defuse, first blood i propsy graczy dla Valorant. Dla traderów praktyczne wnioski: oczekuj zwiększonej aktywności on-chain dla coinów przyjaznych zakładom (szczególnie USDT i SOL) podczas dużych turniejów, potencjalnych krótkoterminowych skoków wolumenu i opłat w zatłoczonych sieciach oraz korzyści z posiadania wielu rails, aby uniknąć slippage i opóźnień wypłat. Czynniki ryzyka pozostają — nieodwracalne transfery kryptowalut, odpowiedzialność za klucze prywatne, ryzyko kontrahenta platformy i różnice w KYC/ legalności w zależności od jurysdykcji — dlatego priorytetowo traktuj giełdy i bukmacherów z przejrzystymi zasadami wypłat, głębokimi rynkami live i wsparciem dla stablecoinów, by zmniejszyć ekspozycję na fiat i zmienność.
Bullish
esports bettingcrypto paymentsCS2 bettingDota 2 bettingValorant betting

ING Niemcy dodaje ETP-y Bitwise i VanEck do platformy detalicznej

ING Niemcy nawiązał współpracę z amerykańskimi zarządzającymi aktywami Bitwise i VanEck w celu wprowadzenia ich notowań produktów wymienianych na giełdzie związanych z kryptowalutami (ETP/ETN) na platformie handlu detalicznego ING oraz na Deutsche Börse Xetra. Nowe notowania Bitwise obejmują Bitwise Core Bitcoin ETP (BTC1), Bitwise MSCI Digital Assets Select 20 ETP (DA20) oraz Bitwise Physical Ethereum ETP (ZETH). Oferta VanEck obejmuje dziesięć ETNów na pojedyncze aktywo dla głównych tokenów (BTC, ETH, ALGO, AVAX, LINK, DOT, MATIC, SOL) oraz dwa ETNy koszykowe. ING już oferuje produkty 21Shares, WisdomTree i BlackRock i zniesie opłaty transakcyjne w lutym dla zleceń ETP Bitwise o wartości 1 000 € lub wyższej (mniejsze transakcje obciążone są prowizją 4,60 €). Rozszerzenie zwiększa niskoprogowy dostęp detaliczny do głównych aktywów kryptowalutowych w obliczu niedawnej zmienności rynku i krótkoterminowych odpływów z produktów inwestycyjnych w kryptowaluty (prawie 3,5 mld USD w ciągu dwóch tygodni), choć ETFy skupione na Bitcoinie nadal notują napływy. Dla traderów ruch ten zwiększa dystrybucję i dostępność ekspozycji ETP o charakterze zbliżonym do spot w Europie, co potencjalnie może wspierać płynność i popyt detaliczny na BTC i ETH, jeśli poprawi się sentyment makroekonomiczny.
Bullish
INGBitwiseVanEckcrypto ETPretail adoption

Shiba Inu (SHIB) skacze 17% po 30% miesięcznym spadku, kupujący bronią wsparcia na poziomie $0,000006

Shiba Inu (SHIB) przeprowadził odbicie poparte wolumenem po miesięcznym spadku o około 30%, rosnąc około 17% od niedawnych minimów po wielokrotnym testowaniu strefy wsparcia 0,000006 USD. Odbicie to towarzyszyło rosnącemu wolumenowi, co wskazuje na zamykanie krótkich pozycji i zakupy przy przecenie, a nie na powierzchowny "dead‑cat" rebound. Średnie kroczące krótkoterminowe i średnioterminowe pozostają powyżej ceny, a struktura długoterminowa wciąż jest niedźwiedzia z niższymi maksimami i minimami w ciągu ostatniego miesiąca. Traderzy powinni obserwować potwierdzenie: utrzymujący się wolumen kontynuacji, stabilizację powyżej pobliskiego oporu oraz odzyskanie kluczowych średnich trendu, takich jak 50 EMA. Jeśli kupujący utrzymają odzyskane wsparcie i momentum będzie się utrzymywać, akumulacja wielorybów i poprawa płynności mogą podciągnąć SHIB w górę. Kluczowe ryzyka to utrata wsparcia 0,000006 USD, wygasanie momentum lub szeroka wyprzedaż rynku — szczególnie gwałtowny spadek Bitcoina — która może cofnąć SHIB do niedawnych minimów. Traderzy krótkoterminowi mogą rozważyć wejścia na momentum, jeśli SHIB przebije 50 EMA i zaprezentuje stały wolumen; w przeciwnym razie możliwe pozostają układy boczne lub niedźwiedzie.
Bullish
Shiba InuSHIB pricesupport levelwhale accumulationshort-covering

FARTCOIN rośnie o 13% w trakcie akumulacji wielorybów, lecz kanał spadkowy hamuje wzrost

FARTCOIN wzrósł około 13,46% w ciągu 24 godzin do ~ $0,2183, przy 24h wolumenie wzrastającym ~48,8% do $48,48M, sygnalizując napływ świeżego kapitału i krótkoterminową presję kupujących. Kupujący bronili strefy $0,20–$0,21 przed pchnięciem w kierunku $0,22, lecz cena ugrzęzła na krótkoterminowym oporze. Analizy on-chain pokazują skoncentrowaną aktywność wielorybów: top holderzy zwiększyli pozycje (netto +51,16M tokenów w jednym raporcie; inny odnotował akumulację portfela ~ $155K poprzez swapy oraz zakup wieloryba ~ $2,66M), co wskazuje na celową akumulację. Dane z przepływu zleceń na giełdach pokazują, że wolumen kupna przewyższał sprzedaż, tworząc dodatnią deltę buy-sell, podczas gdy dane o likwidacjach zarejestrowały większe likwidacje longów niż shortów, sugerując, że niektórzy traderzy lewarowani gonili ruch i zostali zlikwidowani. Technicznie mieszane: cena pozostaje w długoterminowym kanału spadkowym ograniczającym wzrosty; RSI poniżej 50 (~43–48 według źródeł), co pokazuje ograniczoną kontrolę byków; wskaźniki TradingView odnotowały ostatnio dominację sprzedających. Heatmapa i analiza płynności ujawniają gęste klastry płynności po stronie spadkowej w rejonie $0,208–$0,210 i $0,19–$0,20 oraz cienką płynność powyżej w $0,22–$0,23. Kluczowe opory w okolicach ~$0,32 (opór kanału) i ~$0,47 (szersza podaż). Implkacje dla traderów: utrzymująca się akumulacja wielorybów i dodatnia delta kupna na giełdach wspierają potencjalne krótkoterminowe odwrócenie, ale kanał spadkowy, skupiona płynność downside i RSI poniżej 50 zwiększają szanse korekty lub wyczyszczenia poniżej kluczowego poziomu $0,20 przed jakimkolwiek trwałym wybiciem. Traderzy powinni monitorować akumulację on-chain, deltę wolumenu na giełdach, absorpcję presji sprzedaży oraz przekonujące wybicie ponad opór kanału, aby potwierdzić kontynuację.
Neutral
FARTCOINmemecointechnical analysisliquidityliquidations

Grayscale złożył dokumenty S-1 w celu przekształcenia AAVE Trust w spot ETF notowany na NYSE Arca

Grayscale Investments złożył formularz S‑1 do amerykańskiej SEC w celu przekształcenia istniejącego zamkniętego funduszu powierniczego powiązanego z Aave w spot ETF, który miałby być notowany na NYSE Arca. Propozycja podąża za wcześniejszym zainteresowaniem emitentów (w szczególności Bitwise) produktami powiązanymi z AAVE i ma na celu zapewnienie tradycyjnym inwestorom regulowanego dostępu do natywnego tokena Aave, AAVE. Grayscale uruchomił Aave Trust w październiku 2024 i obecnie raportuje około 896 230 USD aktywów trustu (duża liczba w pierwotnym raporcie wydaje się być błędem formatowania). Proponowany ETF pobierałby opłatę sponsorską w wysokości 2,5% od NAV, płatną w AAVE. Coinbase jest wskazana jako prime broker i kustosz, świadczący usługi przechowywania i wykonywania transakcji. W czasie raportu AAVE handlowano w rejonie 120–130 USD, spadek o około 25% w ciągu 30 dni i znacznie poniżej szczytu z 2021 roku. Grayscale ma precedens konwersji trustów kryptowalutowych na ETF po procesie dotyczącym Bitcoin Trust i dąży także do konwersji NEAR Trust. Dla traderów: złożenie dokumentów zwiększa prawdopodobieństwo większego dostępu instytucjonalnego i płynności dla AAVE po uzyskaniu zgody, podczas gdy stosunkowo wysoka opłata sponsora 2,5% i struktura płatności w tokenie mogą wpływać na przepływy. Konkurencja między emitentami (Grayscale, Bitwise, 21Shares, Global X) może wywołać zmienność związaną z wydarzeniami wokół zgłoszeń, zatwierdzeń i dat notowań. Słowa kluczowe SEO: AAVE, Grayscale, spot ETF, NYSE Arca, Coinbase, DeFi, opłata sponsora.
Bullish
AAVEGrayscaleSpot ETFDeFiCoinbase

X wprowadzi Smart Cashtags do handlu kryptowalutami i akcjami w osi czasu

X wprowadzi Smart Cashtags w połowie lub pod koniec lutego 2026 roku, umożliwiając użytkownikom handel kryptowalutami i akcjami bezpośrednio z osi czasu. Ogłoszone przez szefową produktu Nikitę Bier, Smart Cashtags zamieniają symbole tickerów (np. $BTC, $TSLA) w postach w interaktywne kafelki pokazujące wykresy cen w czasie rzeczywistym, popularne dyskusje i bezpośrednie linki do handlu. X twierdzi, że nie będzie realizować transakcji ani działać jako broker; transakcje są finalizowane przez partnerskie giełdy za pośrednictwem linków udostępnionych przez platformę. Funkcja opiera się na wcześniejszych testach śledzenia cen przy użyciu cashtagów i jest zgodna z ambicją Elona Muska, by rozwinąć X w „aplikację wszystkiego” z zintegrowanymi płatnościami (X Money). Przy około 600 milionach aktywnych użytkowników miesięcznie, możliwość handlu w aplikacji X może skrócić ścieżki realizacji dla klientów detalicznych i zwiększyć ekspozycję na kryptowaluty na dużej platformie społecznościowej, kierując ruch referencyjny do giełd partnerskich przy jednoczesnym ograniczeniu obowiązków regulacyjnych X jako brokera. Dla traderów Smart Cashtags mogą wzmocnić sygnały nastrojów na platformie i wolumeny generowane przez polecenia dla notowanych tokenów, takich jak BTC, choć realizacja transakcji odbywa się poza platformą.
Bullish
XSmart Cashtagscrypto tradingstock tradingsocial trading

RUNE w krótkim terminie: niski wolumen sugeruje ryzyko akumulacji — obserwuj $0.4225/$0.4161

RUNE (RUNE/USDT) handluje w okolicach $0.41–0.42 przy stłumionym wolumenie 24h (~$6.6–10.8M), około 40% poniżej ostatniej średniej. Cena niedawno umiarkowanie spadła, potem pokazała niewielki intradayowy wzrost; ogólny impet jest słaby: RSI bliski poziomów wyprzedania (środkowo-wysokie 20 do środkowo-30 wg raportów), cena poniżej 20-dniowej EMA (~$0.45–$0.48), Supertrend i MACD są niedźwiedzie. Dywergencja wolumen-cena — spadająca lub słaba cena przy kurczącym się wolumenie — wskazuje na wyczerpanie sprzedających i możliwą akumulację w stylu Wyckoffa, ale zwiększa też ryzyko, że jakiekolwiek ralli przy niskim wolumenie to pułapki dystrybucji. Kluczowe poziomy techniczne: bezpośrednie opory w rejonie $0.4161–$0.4461 (krytyczna strefa potwierdzenia $0.4225–$0.4461); klastry wsparć $0.3934–$0.4162 z silniejszym wsparciem przy $0.3500 (główne wsparcie ~$0.3498). Open interest na futures jest niski, zmniejszając presję sprzedaży z dźwignią; sygnały on-chain wskazują na akumulację przez wieloryby. RUNE wykazuje wysoką korelację z BTC (~0.85); siła BTC powyżej ~$71k–75k wesprze rajd oparty na wolumenie w RUNE, natomiast słabość BTC w kierunku $60k może sprowadzić RUNE do ~$0.35 lub niżej (niedźwiedzie cele nawet do $0.1922 w ekstremalnej słabości BTC). Wskazówki tradingowe dla traderów crypto: zachowaj ostrożność — wymagaj wzrostu wolumenu o 50%+ i przebicia powyżej $0.4225–$0.4461, aby potwierdzić ruch wzrostowy. Unikaj dużych pozycji przy ralli bez potwierdzenia wolumenem; obserwuj zgodność spot-futures i kierunek BTC. Analiza przypisana Chief Analyst Devrim Cacal i Strategy Analyst David Kim. Nie jest to porada inwestycyjna.
Neutral
RUNEVolume AnalysisAccumulation vs DistributionBTC CorrelationTechnical Levels